Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar

admin 7 sene Önce Ekledi |
1115

Bugün daha çok erkekleri etkileyen bir sorun gibi görünüyor olsa da saç dökülmesi hem erkek hem de kadınları etkisi altına alan problemlerden birisidir.

Gün içerisinde doğal süreç itibariyle 100 – 150 tel kadar saçın dökülmesi normal kabul edilmektedir. Ancak sabahları uyandığınızda ya da akşam eve geldiğinizde yastığınızda ve kıyafetlerinizde onlarca saç teli görmek bir saç problemi yaşadığınızın habercisidir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar 3 Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar

Bu konuda sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için erkekler ve kadınlar tarafından yapılan uygulamalara dikkat çekmek gerekiyor. Yanlış ürünlerin kullanılması saçın, taşıyabileceğinden daha fazla mekanik ürünlere maruz bırakılması hızla yıpranmaya neden olacaktır. Buna ek olarak yakınlarınız tarafından size sunulan tavsiyelerin de her zaman olumlu sonuçlar doğurmayacağını bilmelisiniz.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar 4 Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar

Saç dökülmesine neden olan hataların başında yanlış temizlik ürünlerinin kullanılması ilk sırada yer alıyor. Özellikle deri ya da saç yapısı bakımından hassas bir bedene sahipseniz, şampuan yerine doğal etkiye sahip sabunları tercih etmenizi öneriyoruz.

Şampuanlarda yer alan kimyasallar ve yıkamanın doğru yapılmaması durumunda oluşan kalıntılar, saçların hızla dökülmesine neden olacaktır. Zeytinyağı içeriğine sahip olan sabunların ise daha etkili bir sonuç sunacağını unutmayın.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar 5 Saç Dökülmesine Neden Olan Hatalar

Bir diğer adım ise saç yıkama sıklığı üzerinedir. Genellikle saçları yıkamamanın saçın doğal yağı ile beslenmesini ve daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağladığı yönünde bir algı bulunuyor.

Bu tamamen yanlış bir düşünce olup saçların her gün yıkanması kadar zararlıdır. Saçlarınızı her gün yıkamak ya da hiç yıkamamak yerine iki üç günde bir yıkamanızı öneriyoruz.

Fiziksel olarak saçlarınızı zorlamanız ve yanlış şekilde toplamanız da saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Lastik tokalar dökülme hızını artırırken kimi zaman doğal şekilde bağlama daha yararlı olacaktır.

Bu önerilere ek olarak sıcak etkiye sahip olan fön ve düzleştirici gibi mekanik araçlar, saçların yıpranmasına ve dökülmesine neden olacaktır.

Önceki yazımız

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?