Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

admin 8 sene Önce Ekledi |
688

Daha sağlıklı, gür ve parlak saçlara sahip olmak istiyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, tamamen doğal bileşimlerden oluşan bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Bir dönem daha çok şampuan ya da krem kullanımı ile saçların canlandırılacağına inanılsa da günümüzde bitkisel yağların daha sık kullanıldığını görebiliyoruz.

Antik Yunan ya da Hint geleneklerine bakıldığında kadınların o dönem sıklıkla bitkisel ürünler ile saçlarına bakım yaptığı söylenmektedir. Hint kültüründe mutfakta olduğu kadar bakım ürünlerinde de yaygın olarak kullanılan bu yağlar, saçların beslenmesini, saç derisinin yenilenmesini ve daha canlı görünmesini sağlıyor.

Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar içerisinde ilk sırada sıkça önerilen jojoba yağı yer alıyor. Yıpranmış saçlarda son derece etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayan jojoba yağı saçların ve saç derisinin nemlenmesini sağlamaktadır.

Ayrıca saçlarda oluşan kırıkların giderilmesinde ve yeni kırık oluşumunun önlenmesinde etkili olan jojoba yağı, doğrudan saç derisine uygulandığında etkili olmaktadır.

Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar 2 Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Diğer önerimizde ise karışım olarak kullanılabildiği gibi harici olarak besleyici etkisiyle de kullanılan zeytinyağı yer alıyor. Nemlendirici, yumuşatıcı ve kepek önleyici olan zeytinyağı, saç derisinin nemlenmesini ve saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca saçların sağlıklı bir şekilde uzaması teşvik eden zeytinyağı hem doğal hem de kolay ulaşılabilir olması nedeniyle önerilmektedir.

Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar 3 Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Şifa kaynağı olarak dile getirilen ve özellikle iç hastalıklarda önerilen biberiye bitkisi ve yağı, aynı zamanda saç bakımında da kullanılmaktadır. Kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahip olan kişilerde buklelerin daha canlı görünmesini sağlayan biberiye yağı saç derisinin temizlenmesinde de etkilidir.

Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar 4 Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

 

Biberiye yağı ile benzer bileşime sahip olan Hindistan cevizi yağı ise yıpranan ve sık kuruyan saçların nemlendirilmesi ve yeniden parlaklık kazanmasında etkilidir. Kullanabileceğiniz diğer bitkisel yağlar ise avokado, argan ve makadamya yağı şeklinde sıralanmaktadır.

Sonraki Yazımız

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?