Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır ?

admin 8 sene Önce Ekledi |
333

Yüze buhar banyosu nasıl yapılır, konumuza geçmeden önce neden yüze buhar banyosu yapmamız gerekiyor bunun üzerinde duralım.

Gün boyu cildimiz; toza, kire, makyaj kalıntılarına maruz kalıyor. Peki yüz temizleme tonikleri yada yüzümüzü yıkamak bunlardan arınmamızı sağlıyor mu? Bunlar tabiki cildimizi arındırıyor ama tamamen cildimizi temizlemeye yetmiyor maalesef.

Günümüzde, gününü makyajsız geçiren kadın neredeyse yok, ve makyaj malzemeleri gün boyu cildimize derinden işliyor. Cildimizi arındırmak, cildimizde biriken toksinleri atmak, siyah noktalardan kurtulmak, kuru cildimizi nemlendirmek, yağlı cildimizin nem dengesini sağlamak için haftada bir kez yüzümüze buhar banyosu yapmalıyız.

Yüze buhar banyosunu aşama aşama anlatmakta fayda görüyorum. İlk olarak; kaynatılmış suyu (bir yada bir buçuk litre kadar) derin bir kaba boşaltın. Suyu kaynatırken içine istediğiniz bitkiyi ekleyebilirsiniz. Hem kokusu sizi rahatlatır hemde bazı bitkiler cildinize iyi gelir.

Örneğin; lavanta, limon kabuğu, okaliptüs, rezene, kiraz yaprağı gibi. İkinci olarak kaynamış suyu koyduğunuz kabı alarak düz bir zemine koyun, mümkünse alçak bir masa yada sehpa olabilir, Çünkü başınızı eğdiğinizde daha rahat edeceksiniz.

Üçüncü olarak; su kabıyla aranızda yirmi yada yirmi beş cm olacak şekilde başınızı kaba doğru eğin (buhar banyosu boyunca bu mesafeyi korumaya dikkat edin) ve başınızın üstüne bir havlu atın, başınızdaki banyo su buharının dışarı çıkmasına engel olarak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Gözlerinizi kapatarak derin derin nefes alın. Bu uygulamaya on beş dakika boyunca devam edin. Uygulama bittikten sonra cildinizi yıkamayın ki cildiniz buharı hapsetsin. Daha sonra cildinize doğal içerikli nemlendiriciler uygulayabilirsiniz.

Haftada bir kez buhar banyosu uyguladığınızda harika bir cilde sahip olacaksınız.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?